Online Terapi Nedir?

Günümüz teknolojisi her alanda olduğu gibi artık psikoloji alanında da birçok engeli kaldırarak bizlere kolaylıklar sağlıyor. Online terapi de bu imkanlardan biri olarak terapist ve hasta arasındaki mesafeyi kısaltarak psikoterapi sürecini çok daha ulaşılabilir ve kolay hale getiriyor. Online terapi sürecini normalde psikoloğun ofisine giderek, yüz yüze yaptığınız görüşmeyi bir bilgisayar aracılığıyla yapmanız şeklinde düşünebilirsiniz.

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Akıllı telefon ve tabletlerin hayatımıza girişiyle hepimiz birbirimizi fiziken yan yana olmadan görmeye, yaşadıklarımızı bir tık ile birbirimize göstermeye, birbirimizle paylaşmaya çok alıştık. En basitinden bir mağazada denediğimiz bir kıyafet ile alakalı veya bir ev gezerken o konuyla alakalı o sırada yanımızda olmayan bir yakınımızdan sadece bir telefon yardımıyla görüntülü fikir alışverişi yapmak artık bizler için son derece normal hale geldi. Bu kadar kolay ve normalleşmiş bir imkânı neden psikoterapi almak için de kullanmayalım?

Psikoterapi elbette ki yüz yüze, göz kontağı kurarak, terapi şartlarının sağlandığı bir odada yürütülen bir süreçtir. Yüz yüze olmak hem hasta hem de terapist için arada kurulan ve terapinin olmazsa olmazı olan hasta-terapist bağının oluşması için çok önemlidir. Bu sebeple online terapi (online psikoterapi) sürecine de başlarken ilk seansı klimnikte karşı karşıya gerçekleştirmek bu bağın kurulmasında önemli bir rol oynar ancak şart değildir. Kişi belirli sebeplerden dolayı ilk görüşmeye gelmekte zorlanıyorsa, yüz yüze sağlanan şartlar bilgisayar ortamında da sağlanabilir ve terapi süreci bu şekilde de başlatılıp, yürütülebilir.

Online konuşma servislerinden olan Skype ve Zoom programları her marka bilgisayar ve tabletle uyumlu olduklarında biz psikologların online terapi (online psikoterapi) sürecinde en çok tercih ettiğimiz programlardır. Ancak istek üzerine tercih edilen başka bir program kullanılarak da seanslar yürütülebilmektedir. Karşılıklı belirlenen randevu saatinde psikolog da hasta da dikkat dağıtıcı uyaranlardan (telefon, kalabalık ortam. v.b.) uzak kalarak, birbirini duyabileceği ve göz kontağı kurabileceği bir biçimde terapinin gereklerini yerine getirerek bilgisayar ortamında görüşme (seans) yapar. Bu seanslardan hastanın edineceği kazanım da yüz yüze yapılan seanslardan farksızdır.

Online Terapi Sürecini Kimler Tercih Edebilir? Kişilere Hangi Konularda Avantaj Sağlar?

  • Ülke ve dünyaca içinde bulunduğumuz COVID-19 önlemleri kapsamında karantinada olan veya evden terapi almak isteyen bireyler
  • Ülke dışında olan, dil bariyeri sebebiyle o ülkede değil kendi ülkesinde terapi almak isteyen fakat fiziksel koşullar sebebiyle bunu yapamayan bireyler
  • Şehir dışında yaşayan, lojistik problemi olan bireyler
  • Fizyolojik sebeplerden (engelli olmak, yatan hasta olmak v.b.) dolayı lojistik problemi yaşayan bireyler
  • Psikososyal sebeplerden (depresif belirtiler sebebiyle evden çıkmak istememek, terapi sürecinin gizli kalmasını istemek, varsa bebeğini yalnız bırakamamak v.b.) dolayı lojistik problemi yaşayan bireyler
  • Zamansızlıktan dolayı (uzun çalışma saatleri, yoğun tempo v.b.) terapiye vakit ayıramayan bireyler Online Terapi (Online Psikoterapi) sürecini rahatlıkla tercih edebilir.

Eğer siz de okuduğunuz satırlarda kendi hayatınıza ait parçalar buluyorsanız, psikolojik destek almaya ihtiyaç duyuyor fakat bu sebeplerden dolayı bizzat katılarak yürüteceğiniz bir terapi sürecine başlamakta zorlanıyorsanız online terapi sürecini tercih edebilirsiniz. Fiziksel, sosyal veya psikolojik etkenlerin size engel olmasına izin vermeyin, olanaklar bu kadar çokken kendinizi ihmal etmeyin.

© Telif Hakkı - psikovital.net